Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. Czy to się opłaca?
Ostatnie podwyżki stóp procentowych sprawiły, że wiele osób zaczęło zastanawiać się nad możliwością pozbycia swojego zadłużenia za pomocą wcześniejszej spłaty. Takie prawo daje kredytobiorcom ustawa o kredycie hipotecznym. Bank ma obowiązek dopuścić wcześniejszą spłatę kredytu i w niektórych przypadkach będzie to transakcja pozbawiona dodatkowych opłat. Sprawdź kiedy opłaca się wcześniej spłacić posiadany kredyt hipoteczny i czy zawsze jest to najlepsze wyjście.
Czy zawsze można wnioskować o wcześniejszą spłatę kredytu?
Jeszcze do niedawna nie była to popularna fraza wyszukiwana w internecie. Głównie ze względu na to, że stopy procentowe były na stosunkowo niskim poziomie, a raty były przystępne, więc tak naprawdę niewiele osób decydowało się na taki proceder. Obecnie, kiedy raty kredytów u większości osób wzrosły nawet kilkukrotnie, coraz więcej osób szuka wyjścia z sytuacji i próbuje zawczasu zapobiec utracie płynności finansowej.
Wcześniejsza spłata kredytu to nie to samo co nadpłata. Warto to podkreślić, że całkowita spłata kredytu dotyczy sytuacji kiedy decydujemy się na całkowitą spłatę posiadanego zobowiązania. Natomiast nadpłata polega na jednorazowym lub regularnym opłacaniu wyższej kwoty na poczet kredytu. Dzięki temu znacząco zmniejsza się kapitał do spłaty. Wykonując taką transakcję możesz zdecydować się czy chcesz skrócić okres kredytowania czy decydujesz się na zmniejszenie rat.
Pod względem ekonomicznym zawsze korzystniejszym wyborem jest skrócenie okresu kredytowania. Pozwala zaoszczędzić o wiele więcej. Jednak nie zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Jeśli już teraz masz problemy z utrzymaniem stabilności w swoim budżecie domowym to być może lepszym krokiem będzie obniżenie miesięcznej raty. Wprowadzi to nieco spokoju do Twojego życia i pozwoli osiągnąć stabilność. Będzie także zabezpieczeniem w przypadku ewentualnych późniejszych podwyżek.
Czy wcześniejsza spłata kredytu wiąże się z kosztami?
Nowe przepisy prawa bankowego weszły w życie 23 marca 2017 roku. Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli swoje zobowiązanie po tym terminie podlegają właśnie tym wytycznym, które mówią o tym, że bank może pobierać prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu jedynie przez pierwsze 3 lata trwania zobowiązania, a jej wysokość nie może przekraczać 3%. Po upływie tego terminu nadpłata czy wcześniejsza spłata mają być darmowe. W przypadku kredytów, które zostały zaciągnięte przed tym terminem należy zapoznać się z obowiązującą umową kredytową i tam szukać wytycznych dotyczących spłaty.
Chcę wcześniej spłacić kredyt – jak to zrobić?
Planując wcześniejszą spłatę kredytu nie możesz jedynie przelać zobowiązania na podany numer rachunku, na którym znajduje się kredyt. Konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Większość banków umożliwia wykonanie tego za pomocą aplikacji mobilnej. Istnieje także możliwość złożenia wniosku w tradycyjny sposób. Bank ma obowiązek udzielenia kredytobiorcy odpowiedzi w terminie 7 dni, gdzie musi podać ewentualne koszty związane z wcześniejszą spłatą i podać szczegóły dotyczące procedury.
Po dokonaniu spłaty możesz złożyć do banku wniosek o wydanie zaświadczenia o wcześniejszej spłacie i wnioskować o zgodę na wykreślenie z hipoteki. Pamiętaj także, że przysługuje Ci możliwość zwrotu prowizji, jednak udzielany jest on jedynie na wniosek kredytobiorcy.
Zalety wcześniejszej spłaty kredytu
Mówiąc o zaletach wcześniejszej spłaty kredytu nie da się ominąć kwestii oszczędności. Osoby, które posiadają kredyty z oprocentowaniem zmiennym, które zdecydują się na wcześniejszą spłatę mogą zyskać kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy złotych. W sieci dostępne są darmowe kalkulatory kredytowe, które umożliwiają sprawdzenie jak spłata będzie wpływała na wysokość kredytu i jaką będzie niosła ze sobą oszczędność. Wcześniejsza spłata to także większa stabilność finansowa i poczucie bezpieczeństwa.