Upadłość konsumencka – czym jest i jak ją ogłosić?
Wpadając w spiralę zadłużenia czasami znajdujemy się w miejscu, z którego na pozór nie ma wyjścia. W ostatnich czasach popularnym sposobem na oddłużenie stała się upadłość konsumencka. Z pewnością przyczyniło się do tego uproszczenie przepisów prawa. Nie bez znaczenia jest także obecna sytuacja gospodarcza i stale rosnące ceny. We wrześniu 2022 roku na ogłoszenie upadłości konsumenckiej zdecydowało się 1520 osób. Sprawdź czym jest upadłość konsumencka i jak wygląda cały proces.
Sąd musi przyjąć każdy wniosek
Wcześniej to banki weryfikowały czy dłużnik świadomie przyczynił się do swojej niewypłacalności i jaki był jego udział w tym procesie. Obecnie sąd musi przyjąć każdy wniosek, a zasadność sprawdzana jest dopiero w dalszej kolejności.
Jak długo trwa analiza wniosku?
Nie jest to zdefiniowane przepisami prawa, jednak najczęściej trwa od kilku do kilkunastu tygodni.
Na czym polega upadłość konsumencka?
Jest to postępowanie sądowe, które ma na celu oddłużenie konsumenta i jednocześnie zaspokojenie roszczeń wierzycieli z posiadanego przez dłużnika majątku.
Jest to proces wyłącznie dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Upadłość konsumencka jako proces jest także niedostępna dla osób fizycznych, które są wspólnikami lub komandytariuszami spółek jawnych.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej krok po kroku
W pierwszym kroku należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania. Jest to stosunkowo prosty proces, przez który możesz przejść samodzielnie lub poprosić o wsparcie prawnika. Choć jest to proste, to z pewnością jest ciężkim przeżyciem, dlatego być może wsparcie profesjonalisty wcale nie jest takim złym pomysłem.
W momencie kiedy sąd ogłosi upadłość konsumencką nie jest to koniec postępowania, a dopiero początek. Kolejnym etapem jest postępowanie upadłościowe właściwe podczas którego ustala się wartość masy upadłościowej. Następnie konieczne jest spieniężenie posiadanych “rzeczy” aby zaspokoić potrzeby wierzycieli. Ustalany jest także plan spłaty należności.
Ugoda z wierzycielem – lepsze rozwiązanie?
Próba ugody z wierzycielem to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. O ile jest możliwe, warto przynajmniej postarać się o jego realizację. Ugoda zdecydowanie skraca długość trwania całego procesu i jest pozbawiona negatywnych cech zgłaszania upadłości.
Jakie konsekwencje niesie ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
To rozwiązanie ostateczne, po które sięgają osoby niewidzące żadnej innej alternatywy. Zgadzam się z tym, że jest to skuteczny sposób na oddłużenie i powrót do normalnego życia, jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad i przykrych konsekwencji. Przede wszystkim godząc się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwalamy na praktycznie całkowite przejęcie panowania nad naszymi finansami. Zarówno środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym jak i nieruchomościami czy innymi cennymi przedmiotami jak auto. Od tego moment nie możesz sam zarządzać swoim majątkiem. To bolesny i długotrwały proces, a osoby wypowiadające się na forach nie pozostawiają złudzeń. Proces ten może doprowadzić do oddłużenia, jednak jego przeprowadzenie nie jest przyjemnym doświadczeniem.
Czy upadłość konsumencka jest widoczna w rejestrach?
Na początkowym etapie, czyli po złożeniu wniosku o upadłość konsumencką wierzyciele wciąż mają prawo do przekazywania informacji do rejestru BIG o nierzetelnym płatniku. Nie mają jednak prawa umieszczać takich informacji w momencie kiedy sąd wyda orzeczenie o umorzeniu długów. Nie dotyczy to tylko nowych wpisów, ale także tych istniejących. Powinny zostać one usunięte.
Upadłość konsumencka to broń ostateczna. Powinna przynajmniej być w ten sposób traktowana. Dłużnik powinien dokładnie zastanowić się nad swoją sytuacją finansową i poszukać w pierwszej kolejności innych metod na wyjście z zadłużenia.