Spółka z.o.o. Czy działalność gospodarcza – co wybrać?
Zakładając własną firmę musisz podjąć wiele ważnych decyzji, które mogą zadecydować o późniejszym powodzeniu lub nie Twojego biznesu. To, że znasz się na tym co robisz, wcale nie oznacza, że musisz znać się także na kwestiach formalnych związanych z prowadzeniem firmy. Właśnie dlatego dla wielu osób decydowanie o takich kwestiach jest trudne.
Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z.o.o.?
Obie te formy prowadzenia firmy są obecnie najczęściej wybieranymi rozwiązaniami. Być może dlatego, że stosunkowo prosto jest je założyć, nie są skomplikowane w prowadzeniu i w gruncie rzeczy bardzo do siebie podobne. Warto jednak zapoznać się ze specyfiką obu aby zdecydować która z nich będzie odpowiadała Tobie bardziej i który model lepiej sprawdzi się dla Twojej firmy. Tak naprawdę nie da się wybrać jednej, dobrej odpowiedzi na pytanie co warto. To wszystko zależy od konkretnej sytuacji, dlatego każda sprawa powinna być rozstrzygana bardzo indywidualnie.
Formalności związane z jednoosobową działalnością gospodarczą
Wypełnienie formularza o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej sprowadza się tak naprawdę do wypełnienia kilku kwestii formalnych. Można złożyć go przez internet lub w sposób tradycyjny w Urzędzie Miasta lub gminy. Do złożenia wniosku za pomocą elektronicznego formularza konieczne będzie potwierdzenie złożenia podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Można także złożyć wniosek elektroniczny bez podpisu i wybrać się do urzędu w ciągu 7 dni, celem podpisania. Założenie działalności jest darmowe.
Opłaty związane z założeniem spółki z.o.o.
Założenie spółki wymaga poniesienia pewnych kosztów. Przede wszystkim dlatego, że jej umowa musi mieć charakter formalny, musi zostać sporządzona przez notariusza. To właśnie pierwszy z kosztów. Notariusz nie pracuje przecież za darmo. To ile weźmie za sporządzenie dokumentów zależy tak naprawdę od wysokości kapitału zakładowego. Jego minimalna wysokość wynosi 5000 złotych.
Dodatkowo płatne są także wypisy. To ile ich będziesz potrzebować zależy od tego ilu wspólników jest w spółce. Jeden z nich należy złożyć do odpowiedniego sądu rejestrowego, a pozostałe należy zachować po jednym na każdego wspólnika.
Niestety, to nie koniec formalności. Konieczna jest także rejestracja w KRS czyli Krajowym Rejestrze Sądowym. Jest to stała opłata w wysokości 600 złotych, z czego 500 złotych to koszt wpisu spółki do rejestru, a 100 złotych to koszt ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Możliwość założenia spółki z.o.o. przez internet
Założenie spółki przez internet to oszczędność przede wszystkim czasu. Nie musisz wtedy udawać się od urzędu do urzędu, możesz wszystkie kwestie załatwić wygodnie z domu. Dodatkowo wniosek złożony do KRS przez internet musi zostać rozpatrzony w ciągu jednego dnia od daty jego wpływu. Oznacza to, że jeśli dopełnisz wszystkich kwestii formalnych, a wniosek zostanie złożony prawidłowo, to będziesz mieć aktywną spółkę już następnego dnia.
Jak długo trwa ta procedura w przypadku składania dokumentów w tradycyjny sposób? Przeważnie nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od aktualnej liczny spraw w sądzie.
Składki ZUS
To element, przez który najczęściej właściciele firm rozważają zmianę formy jej prowadzenia. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą są zobowiązane do płacenia składek ZUS, a także składek na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast w przypadku spółki z.o.o. Ten obowiązek występuje tylko wtedy, kiedy w spółce jest tylko jeden wspólnik. W przeciwnym wypadku można uniknąć płacenia składek ZUS, co dla niektórych oznacza ogromną oszczędność.