Czy opłaca się oszczędzać w czasach wysokiej inflacji?
Inflacja nie powinna być sygnałem do drastycznych zmian przyzwyczajeń i nagłego rezygnowania z oszczędzania. Jeśli do tej pory funkcjonowaliśmy z poduszką finansową, to w trudnych czasach rosnącej inflacji tym bardziej powinniśmy pielęgnować jej posiadanie.
Inflacja, czyli…
Inflacja to znak dla nas, który powinien nieco przybliżyć nam sytuację w gospodarce krajowej przede wszystkim. Oczywiście sytuacja gospodarcza w kraju odbija się także na jego obywatelach, jednak nie jest to bezpośrednie zagrożenie dla nas i sygnał do wyprzedawania swojego majątku. Poduszka finansowa to zabezpieczenie, które warto posiadać zarówno w tych lepszych i gorszych czasach. To sposób na regulowanie comiesięcznych wydatków czy metoda na poradzenie sobie z rosnącą ratą. To także zabezpieczenie na wypadek utraty pracy. Taka poduszka finansowa pozwoli Ci na funkcjonowanie przez pewien czas bez utraty płynności finansowej.
Rosnące ceny nie są sygnałem do ruszenia na zakupy
Przynajmniej nie zawsze. W każdym przypadku zależy to bardzo od indywidualnej sytuacji finansowej w danym gospodarstwie domowym. Jeśli jednak nie posiadasz zbyt dużych oszczędności, a Twoja sytuacja w obliczu rosnących cen i rat kredytów nie jest pewna, to wyzbywanie się oszczędności nie jest najlepszym rozwiązaniem.
To, że wymarzony sprzęt niedługo będzie w wyższej cenie wcale nie oznacza, że musisz go kupić. Nie jest to także okazja życia, której nie możesz odpuścić. Inaczej sytuacja wyglądałaby, jeśli byłby to sprzęt np. Do pracy, który i tak w perspektywie kilku miesięcy miałeś w planach zakupowych lub materiały potrzebne Ci do regularnego wykonywania zajęcia, które zużyjesz w najbliższym czasie. W takich przypadkach można mówić, że jest to okazja z której warto skorzystać.
Co więc warto robić w czasie inflacji?
Przede wszystkim nigdy nie wiadomo, czy obecny stan inflacyjny jest tym najwyższym i czy sytuacja będzie się poprawiać czy wręcz przeciwnie. Dlatego tak ważne jest zachowanie płynności finansowej i możliwie jak najlepsze zabezpieczenie jej.
Jeśli do tej pory nie budowałeś poduszki finansowej – najwyższy czas zacząć. Najbezpieczniejszym miejscem na przechowywanie takich oszczędności jest konto oszczędnościowe. Co prawda oprocentowane jest ono na niższy procent niż lokata, ale za to zawsze masz do niego dostęp.
Lokata bankowa – sposób na większe oszczędności
Zmiany stóp procentowych powodują także zmiany oprocentowania lokat. Oczywiście specjaliści z branży wyliczają, że niestety oprocentowanie jest wciąż zbyt niskie, aby móc mówić o tym, że przewyższa inflację, ale jednak jest to zdecydowanie lepszy sposób na przechowywanie gotówki niż trzymanie jej w domu. Nawet niezbyt wysokie oprocentowanie redukuje nieco straty. W przypadku lokal długoterminowych przeważnie otrzymasz także lepszą propozycję. Tak naprawdę możliwości jest bardzo wiele, jednak ostateczna decyzja zawsze powinna być podyktowana osobistą sytuacją finansową. Lokata nie będzie dobrym wyborem dla tych, którzy nie posiadają dodatkowych wolnych środków, dostępnych na już. Pamiętaj, że wpłacając pieniądze na lokatę przez pewien czas nie będziesz mieć do nich dostępu.
Inflacja to nie jest najlepszy czas na zwiększanie wydatków. Oszczędzanie wcale nie jest złą strategią, nawet wtedy kiedy wydaje Ci się, że inflacja zjada część zaoszczędzonych pieniędzy. Po części jest to oczywiście prawda, jednak o odczuwalnych stratach możemy mówić wtedy, kiedy posiadamy naprawdę duży kapitał oszczędności.